Interfejs dostępowy tego protokołu często oznaczony jest poprzez logo OAI. Natomiast oprogramowanie do budowy bibliotek cyfrowych posiadające interfejs protokołu OAI-PMH to m.in.: dLibra, DSpace, Greenstone, EPrints.
Jeżeli Państwa system nie posiada takiej możliwości, konieczne jest jej dodanie. Można się w tym celu skontaktować z dostawcą systemu lub spróbować dodać rozszerzenie samodzielnie np. przy pomocy jednego z gotowych narzędzi z listy " Tools and Strategies for Using and Enhancing / Extending the OAI Protocol ".
Jeżeli będziecie Państwo potrzebowali konsultacji w tym zakresie, prosimy o kontakt, postaramy się pomóc (w miarę możliwości również nieodpłatnie).
W tym celu zalecane jest sprawdzenie interfejsu OAI-PMH w serwisie OAI Repository Explorer przy pomocy funkcji "Test the specified/selected baseURL" dostępnej na stronie głównej tego serwisu.
Instytucje wykorzystujące zaawansowane oprogramowanie do budowy bibliotek cyfrowych jak np. dLibra czy DSpace mogą mieć problem związany z wykorzystywaniem serwera Tomcat do udostępniania stron WWW. Chodzi o problem związany z równoczesnym uruchamianiem serwera Tomcat i innego serwera HTTP (np. Apache) na tej samej maszynie. Domyślnie serwer Apache działa na porcie 80, a serwer Tomcat na porcie 8080. Pożądana sytuacja to obydwa serwery udostępniające swoje zasoby na porcie 80. Ze względu na to poniżej pokrótce opisano jedną z metod konfiguracji dla tego typu oprogramowania.
Aby biblioteka cyfrowa działała na porcie 80 należy skonfigurować Tomcata do wspólnego działania z serwerem HTTP Apache. Jest to standardowe podejście w sytuacji kiedy port 80 jest zajęty - wówczas wykorzystujemy moduł mod_jk do Apache. Ogólna zasada działania jest taka, że ścieżkę/ścieżki w adresie URL, które ma obsługiwać Tomcat podaje się w konfiguracji Apache. Wtedy jeżeli Apache dostanie żądanie do danej ścieżki, przekaże je do obsługi do Tomcata, odbierze odpowiedź od Tomcata i odeśle użytkownikowi jako swoją. Tak więc jest to zupełnie niewidoczne dla użytkowników końcowych. Jest to działanie zbliżone do proxy, jednak realizowane przy pomocy specjalnego protokołu AJP.
W Tomcacie w pliku conf/server.xml musimy mieć odkomentowane (domyślna konfiguracja):
<connector protocol="AJP/1.3" redirectport="8443" enablelookups="false" port="8009" />
Konfiguracja w plikach Apache 2:
LoadModule proxy_module modules/mod_proxy.so
LoadModule proxy_ajp_module modules/mod_proxy_ajp.so
ProxyPreserveHost On
ProxyPass / ajp://localhost:8009/ ProxyPassReverse / ajp://localhost:8009/
Tutaj oraz tutaj znajduje się dokumentacja w języku angielskim na ten temat. Natomiast przykładowy opis w języku polskim jest dostępny tutaj. Porównanie wszystkich możliwych metod połączenia Tomcata z Apachem w języku angielskim znajdą Państwo tutaj.
W wypadku dalszych pytań lub problemów z konfiguracją , prosimy o kontakt. Jeżeli Państwa biblioteka cyfrowa wykorzystuje inne oprogramowanie, a nie wiedzą Państwo jak je skonfigurować, aby działało na porcie 80, również prosimy o kontakt!