3.226.97.214abc

Zmiany jakie producenci przeglądarek internetowych wprowadzili w domyślnym sposobie otwierania publikacji pdf? - FBC - Pytania i odpowiedzi
  • Rejestracja

Zmiany jakie producenci przeglądarek internetowych wprowadzili w domyślnym sposobie otwierania publikacji pdf?

+1 głos
Czy ktoś rozumie, o co chodzi w tym komunikacie RCIN:

Wyświetlanie publikacji w formacie pdf
19.03.2013
Ze względu na zmiany jakie producenci przeglądarek internetowych wprowadzili w domyślnym sposobie otwierania publikacji pdf, rekomendujemy Państwu zmianę domyślnego otwierania tych plików na wtyczkę Adobe Acrobat. W przeglądarce Mozilla Firefox można tego dokonać w: Narzędzia -> Opcje -> Aplikacje  i wybrać dla typu zawartości "Portable Document Format (PDF)" - czynność "Wtyczka Adobe Acrobat (w programie Firefox)"

Czy rzeczywiście producenci przeglądarek (to znaczy kto?) wprowadzili jakieś zmiany w domyślnym sposobie (to znaczy jakim?) otwierania pdf? Domyślam się, że to dotyczy Windows - ja korzystam z Linuksa i nie zauważyłem żadnych problemów z PDF.

Pozdrawiam

JSB
pytanie zadane 2 kwietnia 2013 w Funkcjonowanie bibliotek cyfrowych przez użytkownika Janusz S. Bień (430)
    

1 odpowiedź

+1 głos

Troche więcej informacji jest tutaj:

W Chromie jak widać po dacie wpisu wsparcie dla PDFów jest od dawna, w Firefoxie to nowość. Efekt tych usprawnień jest taki, że domyślnie PDFy wyświetlają się w przeglądarce bez korzystania z dodatkowego oprogramowania zainstalowanego na komputerze użytkownika, takiego jak Adobe Reader. Co więcej, z tego co pamiętam Adobe Reader tym samym wpadł do "niezaufanych zewnętrznych wtyczek", które użytkownik musi świadomie aktywować po przeczytaniu dość odstraszającego komunikatu. 

Nie wiem tylko, czy komunikat na stronach RCIN wywołany jest wyłącznie tymi odstraszającymi użytkowników komunikatami Firefoxa, czy też większymi problemami związanymi np. z niezgodnością PDFów udostępnianych przez RCIN z wbudowanymi przeglądarkami - to by bardziej uzasadniało sugestię przełączenia się na Adobe Readera.

odpowiedź 4 kwietnia 2013 przez użytkownika Marcin Werla (2,060)
Komunikat na stronie RCIN jest częściowo wywołany "niezgodnością PDFów udostępnianych przez RCIN z wbudowanymi przeglądarkami". Chodzi tu głównie o ustawienia w PDFach, które pozwalały m.in. na automatyczne wyświetlanie panelu bocznego (w momencie otwierania się dokumentu), gdzie zamieszczane są spisy treści i ważniejsze informacje. Poza tym nie wszystkie strony się wyświetlają i zdarza się, że spada jakość wyświetlającego się PDFa.
Dziękuję  za wyjaśnienia.

Przy okazji uwaga formalna - gdyby ostatnie wyjaśnienie było odpowiedzią, a nie komentarzem do odpowiedzi, to poinformowałby mnie o nim (taką przynajmniej mam nadzieję) mój czytnik RSS, a tak to zauważyłem je czysto przypadkowo.
...