54.146.135.173abc

Jak umożliwić czytelnikom dLibry przeglądanie formatu DjVu bez instalacji dodatkowego oprogramowania? - FBC - Pytania i odpowiedzi
  • Rejestracja

Jak umożliwić czytelnikom dLibry przeglądanie formatu DjVu bez instalacji dodatkowego oprogramowania?

0 głosów
Wszystkie popularne przeglądarki www bardzo utrudniają, lub wręcz uniemożliwiają, korzystanie z appletów Java lub wtyczki do przeglądania DjVu. Czytelnicy są zmuszeni do ściągania publikacji na dysk i otwierania ich w zewnętrznym programie, co jest mało wygodne.
pytanie zadane 9 października 2015 w nowe funkcje przez użytkownika Mateusz Matela (740)
    

1 odpowiedź

0 głosów

Można wykorzystać do tego projekt djvu-html5. Jest to przeniesienie popularnego appletu Java (http://sourceforge.net/projects/javadjvu/) do świata JavaScript. Dzięki temu, jedyne, czego potrzeba do uruchomienia podglądu DjVu to przeglądarka wspierająca HTML5, a to wymaganie spełniają wszystkie popularne przeglądarki.

Aby wdrożyć djvu-html5 jako wtyczkę w dLibrze, należy:

  1. Ściągnąć aktualną wersję ze strony https://github.com/mateusz-matela/djvu-html5/releases (pierwszy plik zip w sekcji Downloads)
  2. W podkatalogu formats w katalogu instalacyjnym Aplikacji Czytelnika dLibra należy utworzyć katalog djvu_html5 i wypakować do niego plik Djvu_html5.css oraz katalogi djvu_html5 i img ze ściągnietego archiwum.
  3. Do podkatalogu WEB-INF/formats Aplikacji Czytelnika należy wypakować z archiwum katalog extras/dlibra/djvu_html.
  4. Jeśli nowa wtyczka ma działać jako domyślna, należy w pliku WEB-INF/formats/djvu_html/settings.xml ustawić wartość overrides.browser na true. W pozostałych wtyczkach obsługujących DjVu ta sama wartość musi być ustawiona na false (standardowo w WEB-INF/formats/djvu/settings.xml jest na true). Powyższy krok można wykonać później.
  5. Uruchomić ponownie Aplikację Czytelnika. Na stronie wyboru sposobu wyświetlania dla publikacji DjVu pojawi się nowa opcja "DjVu - HTML5".

Na razie funkcjonalność przeglądarki jest bardzo ograniczona, ale docelowo powinny działać wszystkie funkcje, które zapewniał Applet Java, czyli wyszukiwanie tekstowe będzie możliwe. Najszybciej działa w Chrome, ale w pozostałych przeglądarkach też nie jest źle.

odpowiedź 9 października 2015 przez użytkownika Mateusz Matela (740)
edycja 19 października 2015 przez użytkownika Mateusz Matela
A co z dokumentami zabezpieczonymi? U nas są to głównie doktoraty i zabezpieczenie polega na tym, że otwierany jest applet Javy, gdzie nie ma funkcji zapisu. W praktyce oznacza to obecnie, że w zasadzie to nie da się otworzyć takiego dokumentu.
bibliotekacyfrowa.eu ma nieaktualną wersję.

Publikacje zabezpieczone niestety nie są wspierane. Są pewne szanse, że uda się to dodać, ale niczego nie obiecuję.
Dzień dobry
na bibliotekacyfrowa.eu jest wgrana wersja: djvu-html5 v0.1.0-beta1,
proszę o informację, co dokładnie jest nieaktualnego?
Powyższa wersja była wgrywana 26.01.2016r.
Nie dostałem odpowiedzi na wiadomość prywatną, więc zamieszczę tutaj:
W nagłówkach http widać, że plik http://bibliotekacyfrowa.eu/formats/djvu_html5/djvu_html5/djvu_html5.nocache.js jest z dnia 16 sierpnia (pierwsza wersja).
W ostatniej wersji były dodane paski przewijania, jeśli strona nie mieści się w oknie - po tym najłatwiej poznać, że aktualizacja się udała.
Odświeżam pytanie w kwestii wsparcia w djvu-html5 publikacji zabezpieczonych.  Udało się może pójść do przodu w tej sprawie?
...