3.234.143.26abc

Jak umożliwić czytelnikom dLibry przeglądanie formatu DjVu bez instalacji dodatkowego oprogramowania? - FBC - Pytania i odpowiedzi
  • Rejestracja

Jak umożliwić czytelnikom dLibry przeglądanie formatu DjVu bez instalacji dodatkowego oprogramowania?

0 głosów
Wszystkie popularne przeglądarki www bardzo utrudniają, lub wręcz uniemożliwiają, korzystanie z appletów Java lub wtyczki do przeglądania DjVu. Czytelnicy są zmuszeni do ściągania publikacji na dysk i otwierania ich w zewnętrznym programie, co jest mało wygodne.
pytanie zadane 9 października 2015 w nowe funkcje przez użytkownika Mateusz Matela (740)
    

1 odpowiedź

0 głosów

Można wykorzystać do tego projekt djvu-html5. Jest to przeniesienie popularnego appletu Java (http://sourceforge.net/projects/javadjvu/) do świata JavaScript. Dzięki temu, jedyne, czego potrzeba do uruchomienia podglądu DjVu to przeglądarka wspierająca HTML5, a to wymaganie spełniają wszystkie popularne przeglądarki.

Aby wdrożyć djvu-html5 jako wtyczkę w dLibrze, należy:

  1. Ściągnąć aktualną wersję ze strony https://github.com/mateusz-matela/djvu-html5/releases (pierwszy plik zip w sekcji Downloads)
  2. W podkatalogu formats w katalogu instalacyjnym Aplikacji Czytelnika dLibra należy utworzyć katalog djvu_html5 i wypakować do niego plik Djvu_html5.css oraz katalogi djvu_html5 i img ze ściągnietego archiwum.
  3. Do podkatalogu WEB-INF/formats Aplikacji Czytelnika należy wypakować z archiwum katalog extras/dlibra/djvu_html.
  4. Jeśli nowa wtyczka ma działać jako domyślna, należy w pliku WEB-INF/formats/djvu_html/settings.xml ustawić wartość overrides.browser na true. W pozostałych wtyczkach obsługujących DjVu ta sama wartość musi być ustawiona na false (standardowo w WEB-INF/formats/djvu/settings.xml jest na true). Powyższy krok można wykonać później.
  5. Uruchomić ponownie Aplikację Czytelnika. Na stronie wyboru sposobu wyświetlania dla publikacji DjVu pojawi się nowa opcja "DjVu - HTML5".

Na razie funkcjonalność przeglądarki jest bardzo ograniczona, ale docelowo powinny działać wszystkie funkcje, które zapewniał Applet Java, czyli wyszukiwanie tekstowe będzie możliwe. Najszybciej działa w Chrome, ale w pozostałych przeglądarkach też nie jest źle.

odpowiedź 9 października 2015 przez użytkownika Mateusz Matela (740)
edycja 19 października 2015 przez użytkownika Mateusz Matela
Działanie wtyczki można obecnie sprawdzić na http://www.wbc.poznan.pl/
Żeby zobaczyć działanie wtyczki na WBC należy na stronie z opisem publikacji kliknąć w menu po lewej link "Opcje wyświetlania" i w oknie które się pojawi wybrać pozycję "DjVU - HTML5", a następnie kliknąć przycisk "pokaż". W przyszłości planujemy włączyć ten sposób wyświetlania jako domyślny.
Po ustawieniu wszystkiego wg. instrukcji powyższej wystąpił problem ze skryptem a przeglądarka Firefox pochłonęła całą dostępną pamięć natomiast Chrome się po prostu zawiesił i kazał zwolnić pamięć.
Screen z Firefoxa http://wstaw.org/m/2015/10/19/errordebug.png

Czy coś jeszcze trzeba ustawić?
Potrzebny jeszcze jest jeszcze plik Djvu_html5.css w katalogu dlibra-webapp/formats/djvu_html5. Brakowało tego w instrukcji, poprawiłem.
Witam
Czy wtyczka nadal działa/powinna działać prawidłowo?
Publikacje, np:
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=366651
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=366643
 nie wyświetlają się w po wybraniu djvu html5:
chrome (46.0.2490.80 m (64-bit)),
firefox (41.0.2),
internet explorer (11)
Dla części dokumentów wyświetlanie nie działa, postaram się to naprawić w najbliższym czasie.
Jest nowa wersja, wdrożona na WBC (wystarczy podmienić katalog formats/djvu_html5/djvu_html5). Proszę o zgłoszenia, jeśli trafią się jeszcze jakieś publikacje, które nie działają.
Jest problem z przechodzeniem do dowolnej strony. Np dokument:
http://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/docmetadata?id=228910&from=pubstats
przy próbie przejścia do strony, powiedzmy, 60-tej daje czysty ekran (w Chrome 46) lub wiesza przeglądarkę (Firefox 42).
Najnowsza wersja już się nie zawiesza przy próbie przejścia do strony, która jeszcze nie została pobrana oraz nie próbuje zawsze pobierać wszystkich stron (co mogło prowadzić do wyczerpania pamięci w komputerze).
w bibliotekacyfrowa.eu też jest ten sam problem np:
http://bibliotekacyfrowa.eu/dlibra/docmetadata?id=1109
A co z dokumentami zabezpieczonymi? U nas są to głównie doktoraty i zabezpieczenie polega na tym, że otwierany jest applet Javy, gdzie nie ma funkcji zapisu. W praktyce oznacza to obecnie, że w zasadzie to nie da się otworzyć takiego dokumentu.
bibliotekacyfrowa.eu ma nieaktualną wersję.

Publikacje zabezpieczone niestety nie są wspierane. Są pewne szanse, że uda się to dodać, ale niczego nie obiecuję.
Dzień dobry
na bibliotekacyfrowa.eu jest wgrana wersja: djvu-html5 v0.1.0-beta1,
proszę o informację, co dokładnie jest nieaktualnego?
Powyższa wersja była wgrywana 26.01.2016r.
Nie dostałem odpowiedzi na wiadomość prywatną, więc zamieszczę tutaj:
W nagłówkach http widać, że plik http://bibliotekacyfrowa.eu/formats/djvu_html5/djvu_html5/djvu_html5.nocache.js jest z dnia 16 sierpnia (pierwsza wersja).
W ostatniej wersji były dodane paski przewijania, jeśli strona nie mieści się w oknie - po tym najłatwiej poznać, że aktualizacja się udała.
Odświeżam pytanie w kwestii wsparcia w djvu-html5 publikacji zabezpieczonych.  Udało się może pójść do przodu w tej sprawie?
Witam,
wtyczka djvu-html5 sprawuje się bardzo dobrze. Niestety oprócz Chroma od marca także Mozilla zakończyła wsparcie wtyczek NPAPI. A jak wiadomo są to dwie najczęściej wykorzystywane przeglądarki. Ustawienie zabezpieczania w dlibrze w przypadku plików DjVu uniemożliwia ich otwarcie. Stąd moje pytanie czy są jakieś postępy dotyczące wsparcia zabezpieczonych publikacji djvu-html5?
Pozostał jeszcze Internet Explorer. W wersji 11 ładnie działa, nie wiem jak w niższych wersjach. Ciekawe jak długo...
...