3.238.132.168abc

Jak umożliwić czytelnikom dLibry przeglądanie formatu DjVu bez instalacji dodatkowego oprogramowania? - FBC - Pytania i odpowiedzi
  • Rejestracja

Jak umożliwić czytelnikom dLibry przeglądanie formatu DjVu bez instalacji dodatkowego oprogramowania?

0 głosów
Wszystkie popularne przeglądarki www bardzo utrudniają, lub wręcz uniemożliwiają, korzystanie z appletów Java lub wtyczki do przeglądania DjVu. Czytelnicy są zmuszeni do ściągania publikacji na dysk i otwierania ich w zewnętrznym programie, co jest mało wygodne.
pytanie zadane 9 października 2015 w nowe funkcje przez użytkownika Mateusz Matela (740)
    

1 odpowiedź

0 głosów

Można wykorzystać do tego projekt djvu-html5. Jest to przeniesienie popularnego appletu Java (http://sourceforge.net/projects/javadjvu/) do świata JavaScript. Dzięki temu, jedyne, czego potrzeba do uruchomienia podglądu DjVu to przeglądarka wspierająca HTML5, a to wymaganie spełniają wszystkie popularne przeglądarki.

Aby wdrożyć djvu-html5 jako wtyczkę w dLibrze, należy:

  1. Ściągnąć aktualną wersję ze strony https://github.com/mateusz-matela/djvu-html5/releases (pierwszy plik zip w sekcji Downloads)
  2. W podkatalogu formats w katalogu instalacyjnym Aplikacji Czytelnika dLibra należy utworzyć katalog djvu_html5 i wypakować do niego plik Djvu_html5.css oraz katalogi djvu_html5 i img ze ściągnietego archiwum.
  3. Do podkatalogu WEB-INF/formats Aplikacji Czytelnika należy wypakować z archiwum katalog extras/dlibra/djvu_html.
  4. Jeśli nowa wtyczka ma działać jako domyślna, należy w pliku WEB-INF/formats/djvu_html/settings.xml ustawić wartość overrides.browser na true. W pozostałych wtyczkach obsługujących DjVu ta sama wartość musi być ustawiona na false (standardowo w WEB-INF/formats/djvu/settings.xml jest na true). Powyższy krok można wykonać później.
  5. Uruchomić ponownie Aplikację Czytelnika. Na stronie wyboru sposobu wyświetlania dla publikacji DjVu pojawi się nowa opcja "DjVu - HTML5".

Na razie funkcjonalność przeglądarki jest bardzo ograniczona, ale docelowo powinny działać wszystkie funkcje, które zapewniał Applet Java, czyli wyszukiwanie tekstowe będzie możliwe. Najszybciej działa w Chrome, ale w pozostałych przeglądarkach też nie jest źle.

odpowiedź 9 października 2015 przez użytkownika Mateusz Matela (740)
edycja 19 października 2015 przez użytkownika Mateusz Matela
Dzień dobry
na bibliotekacyfrowa.eu jest wgrana wersja: djvu-html5 v0.1.0-beta1,
proszę o informację, co dokładnie jest nieaktualnego?
Powyższa wersja była wgrywana 26.01.2016r.
Nie dostałem odpowiedzi na wiadomość prywatną, więc zamieszczę tutaj:
W nagłówkach http widać, że plik http://bibliotekacyfrowa.eu/formats/djvu_html5/djvu_html5/djvu_html5.nocache.js jest z dnia 16 sierpnia (pierwsza wersja).
W ostatniej wersji były dodane paski przewijania, jeśli strona nie mieści się w oknie - po tym najłatwiej poznać, że aktualizacja się udała.
Odświeżam pytanie w kwestii wsparcia w djvu-html5 publikacji zabezpieczonych.  Udało się może pójść do przodu w tej sprawie?
Witam,
wtyczka djvu-html5 sprawuje się bardzo dobrze. Niestety oprócz Chroma od marca także Mozilla zakończyła wsparcie wtyczek NPAPI. A jak wiadomo są to dwie najczęściej wykorzystywane przeglądarki. Ustawienie zabezpieczania w dlibrze w przypadku plików DjVu uniemożliwia ich otwarcie. Stąd moje pytanie czy są jakieś postępy dotyczące wsparcia zabezpieczonych publikacji djvu-html5?
Pozostał jeszcze Internet Explorer. W wersji 11 ładnie działa, nie wiem jak w niższych wersjach. Ciekawe jak długo...
...