3.227.208.0abc

Generowanie metadanych w formacie POL-index - FBC - Pytania i odpowiedzi
  • Rejestracja

Generowanie metadanych w formacie POL-index

0 głosów
Czy da się dołożyć do dLibry możliwość generowania metadanych zgodnie z wymogami zapisanymi na tej stronie - https://pbn.nauka.gov.pl/pci/opis-formatu-pol-index. Taka funkcjonalność znacznie podniesie wartość repozytorium budowanego na dLibrze, bo niebawem punktowanie czasopism będzie zależało od dostarczenia metadanych w formacie POL-ndex. Wystarczyłoby jakby dalo się to zrobic tak samo jak w przypadku schematu RDF - http://www.repozytorium.uni.wroc.pl/dlibra/rdf.xml?type=e&id=64237. Oczywiście jasne jest, że kompletność danych zalezy od sumienności katalogera, ale automatyczne mapowanie z PLMET do POL-index bardzo ułatwiłobu pracę.

Tomek
pytanie zadane 9 czerwca 2015 w nowe funkcje przez użytkownika Tomasz Kalota (720)
    
Tomku, a robiliście eksport z dLibry do PBN-u?

1 odpowiedź

0 głosów
Witam,

Jestem administratorem RCIN. Ponieważ kilka instytutów z konsorcjum RCIN zamieszcza aktualne numery czasopism wydawanych przez instytuty, i numery te są publikowane z podziałem na artykuły, a w metadanych znajduje się pełna bibliografia oraz numeracja zeszytu i zakres stron - na wniosek bibliotekarzy dorobiłam skrypt sql, który generowałby plik do importu danych do POL-indexu.

Kilka roczników juz udało się zaimportować, a więc mogę powiedziec, że działa.

Skrypt usuwa z nazwy autora dopowiedzenia w nawiasach (np. daty zycia), oraz dzieli na imię i nazwisko (wg wymaganego formatu POL-index), dzieli tytuły równoległe, zmienia kodowanie języków, usuwa numerację w bibliografii, uwzględnia słowa kluczowe, ew. może dodawać stałą dziedzinę i dyscyplinę nauki (do ew. korekty w POL-indexie).

Skrypt generuje 1 plik dla 1 czasopisma i 1 roku.

Błędy importu oczywiście zdarzają się, przy braku lub nadmiarze danych w dLibrze (np. kilka języków tekstu zamiast 1 tekstu i reszty streszczeń, brak typu zasobu itp.).

Po imporcie do POL-indeksu redaktorzy muszą uzupełnić afiliację autorów - bo tego nie mamy w dLibrze.

Jeśli ktoś jest zainteresowany, mogę mój skrypt udostępnić, oczywiscie trzeba by go dostosować do danej instalacji dLibry (identyfikatory atrubutów).

Pozdrawiam

Joanna Mroczek
odpowiedź 21 sierpnia 2015 przez użytkownika Joanna Mroczek (180)
Witam,

Dziękuję za odpowiedź. Jeśli to możliwe to bardzo poproszę o udostępnienie skryptu.

Tomasz Kalota
Witam,

Bardzo dziękuje za odpowiedź. Jeśli jest to możliwe to bardzo poproszę o udostępnienie skryptu.

Tomasz Kalota
Przesłałam na email bu.uni.wroc.pl
Pozdrawiam
Joanna Mroczek
Szanowna Pani Joanno, a czy wykonywali Państwo eksport danych do PBN-u ?
...