3.227.208.0abc

Czy możliwe jest udostępnianie zbiorów bibliotek cyfrowych na stronach czy blogach? - FBC - Pytania i odpowiedzi
  • Rejestracja

Czy możliwe jest udostępnianie zbiorów bibliotek cyfrowych na stronach czy blogach?

0 głosów

 

Chciałbym zapytać, jak wygląda sprawa związana z kwestiami prawnymi dotyczącymi udostępnianych zbiorów. Powiedzmy, na swojej stronie czy blogu chcę zamieścić fragment jakiegoś dzieła (np. dotyczący miasta) czy trzeba występować o zgodę czy wystarczy opatrzyć linkiem do źródła (danej biblioteki)? Czy może każda biblioteka wchodząca w skład Federacji ma odrębne przepisy dotyczące tej kwestii?
pytanie zadane 30 stycznia 2013 w Funkcjonowanie bibliotek cyfrowych przez użytkownika niezalogowany
    

2 odpowiedzi

+1 głos

 

Poszczególne biblioteki powinny podawać w opisach obiektów informacje prawne dotyczące licencji na jakich obiekty te są udostępniane (np. w polu Prawa lub Licencja). Przykłady oznaczonych w ten sposób obiektów znaleźć można np. tutaj:
 
 
Ponadto zdecydowana większość obiektów które są dostępne poprzez FBC to obiekty należące do tzw. Domeny Publicznej, czyli takie co do których autorskie prawa majątkowe wygasły. W takiej sytuacji może Pan spokojnie umieszczać obiekt na swojej stronie. Jeżeli nie ma wprost podanej informacji o licencji czy statusie prawnym obiektu, to zawsze lepiej skontaktować się z daną biblioteką cyfrową. Ewentualnie można użyć też Kalkulatora Domeny Publicznej, który powinien ułatwić samodzielne ustalenie statusu prawnego.
 
Niezależnie od statusu prawnego obiektu podanie linku do źródła - obiektu w bibliotece cyfrowej - na pewno będzie bardzo mile widziane.
 
odpowiedź 30 stycznia 2013 przez użytkownika Marcin Werla (2,060)
Panie Marcinie,

Czy w takim razie możliwe jest umieszczenie na swojej stronie publikacji z Domeny Publicznej przetworzonej cyfrowo? Na przykład w innym formacie niż oryginalnie? Oczywiście nadal podając oryginalne źródło i ew. link. Chodzi mi konkretnie o konwersję DJVU do formatu nie wymagającego instalacji pluginu lub appletu.

Pozdrawiam,
Konrad Strzelecki
+1 głos

Niektóre z bibliotek cyfrowych, oprócz podawania informacji prawnych w opisach obiektów, zamieszczają również ogólne zasady korzystania z zasobów cyfrowych.

Dla przykładu - Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa "Zasady udostępniania, gromadzenia i zabezpieczania kolekcji" http://kpbc.umk.pl/dlibra/text?id=polityka

Biblioteka Cyfrowa Uniwerystetu Wrocławskiego - Regulamin http://www.bu.uni.wroc.pl/e-zrodla/biblioteka-cyfrowa/regulamin

Oczywiście, nie jest to regułą, ale warto szukać takich informacji. 

odpowiedź 6 lutego 2013 przez użytkownika Joanna Potęga (160)
Czy można na swoich stronach umieszczać całe biblioteki cyfrowe?
...