3.238.132.168abc

Eksport danych w formacie DSpace Intermediate Metadata Format - FBC - Pytania i odpowiedzi
  • Rejestracja

Eksport danych w formacie DSpace Intermediate Metadata Format

0 głosów

Nie znalazłem takiej informacji, ale chciałbym zapytać, czy dLibra ma możliwość eksportu danych w formacie DSpace Intermediate Metadata Format, a jeśli nie, to czy są takie plany i ew. na kiedy?

pytanie zadane 23 marca 2015 w Inne pytania przez użytkownika SK (180)
    

2 odpowiedzi

0 głosów

Zgodnie z dokumentacją DSpace Intermediate Metadata Format (https://wiki.duraspace.org/display/DSPACE/DSpaceIntermediateMetadata):

"It is called the Intermediate format because it is inteded solely as an intermediate stage in XML-translation-based crosswalks. To reiterate, This is an INTERMEDIATE format, it is NOT for exporting or harvesting metadata! [...] It cannot be overemphasized that this is strictly an internal metadata format. It must never be recorded, transmitted, or exposed outside of DSpace, because it is NOT any sort of standard metadata. We must not allow it to "escape" to prevent its being mistaken for an actual supported and sanctioned metadata format. It exists to support internal transformations only."

Tak więc twórcy DSpace nie zalecją używania tego formatu do wymiany/harvestowania danych. Jako format wewnętrzny, może on zmieniać się z wersji na wersję DSpace i trudno planować długofalową zgodność z tym schematem. Wprost deklarują, że format ten nie jest w żaden sposób oficjalnie wspieranym formatem. Stąd też jego implementacja po stronie systemu dLibra właściwie nie powinna być brana pod uwagę. 

Jeżeli to pytanie zadane jest w kontekście opracowanego przez ICM na potrzeby MNiSW Ogólnopolskiego Repozytorium Prac Dyplomowych (https://polon.nauka.gov.pl/repozytorium-orpd), to w dLibrze 6.0 lub 6.1 planowane jest wsparcie automatycznego dostarczania dokumentów do tego repozytorium na zasadzie PUSH (por. pkt. 3 w dokumencie https://polon.nauka.gov.pl/documents/10157/230104/orpd_zrodla_danych.pdf). Wsparcie dostarczania danych poprzez OAI-PMH do ORPD będzie rozważane, gdy twórcy tego repozytorium dostosują je do ogólnie uznanych na świecie standardów wymiany metadanych.

Prezentacja dLibry 6.0 planowana jest na 9 kwietnia br. (https://dl.psnc.pl/x-warsztaty-biblioteki-cyfrowe/), publiczne udostępnienie następi w maju br.

 

odpowiedź 23 marca 2015 przez użytkownika Marcin Werla (2,060)
0 głosów
Dzięki Marcinie,

chodziło mi o Polon.

 

Pozdrawiam

Sebastian Krzepkowski
odpowiedź 23 marca 2015 przez użytkownika SK (180)
Wygląda na to, że w ORPD zostanie wkrótce wprowadzone wsparcie dla standardu ETD-MS (http://www.ndltd.org/standards/metadata), który od kilku lat jest wspierany przez dLibrę. Za to wsparcie dla DIMF zostanie zarzucone.
...