3.227.208.0abc

Ograniczona dostępnosć - FBC - Pytania i odpowiedzi
  • Rejestracja

Ograniczona dostępnosć

0 głosów

Szanowni Państwo,

próbowałem skorzystać z publikacji J. Pajewskiego z 1936 r.: Legacja Piotra Zborowskiego do Turcji w 1568 r., zamieszcoznej w Repozytorium Uniwersytetu Łódzkiego. Dotarłem do niej przez centralną wyszukiwarkę. Pozycja ta jest jednak faktycznie nieodsostępna. Przy próbie otwarcia pdfu wyświetlają się białe strony. Czy to jakis żart?

Po co zamieszczać w fbc pozycje, które są w istocie niedostępne.

Przy okazji chciałbym prosić o przyjrzenie się publikacjom Polskiej Biblioteki Internetowej. Zawiera ona ocry niektórych publikacji naukowych, ocry które nieskorygowane, pozbawione paginacji, są właściwie do pracy naukowej bezużyteczne. Problem w tym, że oryginalne druki pozycji zamieszczonych w pbi nie są dygitalizowane. Np. bardzo potrzebna praca Jana Rymarkiewicza, Kolebka, dom i grób Jana Kochanowskiego czyli Sycyna, Czarnylas i Zwoleń jaki dziś przedstawiają widok? 

Z poważaniem,

Marek Janicki (janicius@gmail.com)

pytanie zadane 23 marca 2015 w Funkcjonowanie bibliotek cyfrowych przez użytkownika Marek Janicki (120)
    

1 odpowiedź

0 głosów
Szanowny Panie,

Wspomniany przez Pana plik PDF z publikacją "Legacja Piotra Zborowskiego do Turcji w 1568 r." wyświetla się niepoprawnie, jeżeli będzie otwarty w czytniku PDF wbudwanym w przeglądarkę WWW. Aby zapoznać się z treścią, proszę pobrać ten plik na swój dysk a nastęnie otworzyć go np. w bezpłatnym programie Adobe Reader (https://get.adobe.com/pl/reader/). Niestety czytniki PDF wbudowane w przeglądarki WWW stosunkowo często mają problemy z poprawnym wyświetlaniem co bardziej złożonych dokumentów.

Co do PBI, to za projekt ten odpowiada Biblioteka Narodowa - proponuję kontakt np. poprzez formularz kontaktowy ze stron PBI lub polona.pl. Alternatywnie może Pan np. poprzez wyszukiwarkę http://karo.umk.pl/ określić w jakich bibliotekach znajduje się interesująca Pana pozycja, sprawdzić które z nich prowadzą biblioteki cyfrowe i zwrócić się do wybranej z nich z prośbą o digitalizację i udostępnienie tej pozycji.
odpowiedź 23 marca 2015 przez użytkownika Marcin Werla (2,060)
...