35.172.233.2abc

Publikacje z ograniczonym dostępem - FBC - Pytania i odpowiedzi
  • Rejestracja

Publikacje z ograniczonym dostępem

+3 głosów
Dzień dobry,

Mam pytanie odnośnie publikacji, do których dostęp jest możliwy po zalogowaniu się (ewent., dodatkowo, po uprzednim uzyskaniu uprawnień). Nie bardzo rozumiem, jakie są zasady uzyskiwania tych uprawnień?

Przykładowo:

Chciałbym uzyskać dostęp do tekstów "Kwartalnika Historycznego", który jest dostępny tutaj: http://rcin.org.pl/dlibra/publication?id=3507&from=&dirids=1&tab=1&lp=18&QI=

Jednak po próbie otworzenia któregoś z artykułów, pojawia się informacja: "Publikacja z ograniczonym dostępem. Jeśli masz odpowiednie uprawnienia, zaloguj się, aby przeglądać treść publikacji"

I teraz ja, będąc zwykłym czytelnikiem, nie wiem, co mam zrobić, aby uzyskać owe uprawnienia. Kiedy się rejestruję, owszem, uzyskuję login i hasło, ale to nie powoduje, że uzyskałem dostęp (więc po co jest ta możliwość rejestracji?)

Czy nie powinna być od razu jakaś informacja, że np. "Kwartalnik Historyczny" jest dostępny tylko dla posiadacza karty bibliotecznej "takiej to, a takiej biblioteki"?
pytanie zadane 18 lutego 2013 w Biblioteki cyfrowe w pracy naukowca przez użytkownika niezalogowany
    

1 odpowiedź

0 głosów
Nie jestem pewien jak to funkcjonuje w innych bibliotekach cyfrowych. W JBC natomiast jedynym kryterium ograniczania dostępu są kwestie licencyjne. Publikacje, których licencja nie zezwala na swobodne udostępnianie są odpowiednio oznaczone i dostępne jedynie z terminali w sieci wewnętrzenej biblioteki. Założenie konta nie umożliwia skorzystanie z tych publikacji, wciąż trzeba przybyć do biblioteki. Takie mamy prawo, póki co.
odpowiedź 18 lutego 2013 przez użytkownika Bartłomiej Siedlarz (760)
Pisze Pan, że publikacje tego typu są "dostępne jedynie z terminali w sieci wewnętrznej biblioteki".

Dobrze. Ale ja jako czytelnik chciałbym "z góry" wiedzieć, jakie będę miał możliwości, kiedy przyjadę do Pana biblioteki. Tzn.
- czy będę mógł dostać do ręki ową pozycję?
- czy będę mógł li tylko poczytać ją na ekranie komputera
- czy będę mógł zgrać ów tekst na pendrive
- czy będę mógł wziąć daną pozycję do skserowania
czy będą mógł zrobić zdjęcia z periodyku (bądź zeskanować)
czy będę mógł zrobić zdjęcia z ekranu komputera
itd.

Proszę mi wierzyć, z pozycji kogoś, kto ma specjalnie przyjechać do Pana biblioteki, dobrze jest wiedzieć, co będę mógł zrobić z danym tekstem.
O ile zrozumiały jest ograniczony dostęp do publikacji nie będących w domenie publicznej, o tyle nie bardzo rozumiem dlaczego na przykład ta publikacja w DBC jest dostępna po zalogowaniu, książka z 1826 roku więc tego zastrzeżenia nie ma, wysyłałam pytanie do DBC, ale bez odpowiedzi :(
 http://www.dbc.wroc.pl/dlibra/docmetadata?id=8733&dirds=1&tab=2

Barbara Maresz
@Wojtek: Informacja ta dotyczy dokumentów w postaci cyfrowej. Jeżeli czytelnik potrzebuje otrzymać oryginał, zamawia go w normalnym trybie poprzez katalog komputerowy. W JBC z metadanych obiektu zdigitalizowanego w większości przypadków można bezpośrednio przejść do katalogu komputerowego by zamówić oryginał. O ile oryginał jest dostępny, czytelnik go dostanie. Dokumenty cyfrowe z ograniczeniami licencyjnymi, które nie mają odpowiedników fizycznych można jedynie czytać z ekranu. Raczej nie ma możliwości skopiowania tych dokumentów. Z tego, co wiem, możliwe jest użycie własnego aparatu do wykonania kopii z oryginału drukowanego, podejrzewam, że fotografowania monitora też raczej nikt panu nie zabroni : ).

@Barbara Maresz: W związku z tym, że dla dokumentów z domeny publicznej ograniczenia licencyjne nie istnieją, podejrzewam, iż zablokowane publikacje w DBC powstały przez niedopatrzenie. Zarządzanie duzą ilością dokumentów nie jest łatwe i takie przypadki się zdarzają. Do zgłaszania takich problemów zachęcamy.
no to właśnie zgłaszam i zgłaszam, ale bez odzewu ;) czasami mam wrażenie, że to co się wysyła formularzem kontaktowym bibliotek cyfrowych dLibry słabo jest czytane, w tym konkretnym wypadku chyba napiszę bezpośrednio do Ossolineum, bo to ich publikacja, a zależy mi na niej
Z tymi formularzami kontaktowymi jest różnie. Najlepiej chyba będzie namierzyć kogoś, kto w danej instytucji coś z biblioteką cyfrową robi i spróbować się skontaktować bezpośrednio..
@Barbara Maresz: Widzę, że ta publikacja juz się otwiera.
...