18.215.62.41abc

wyszukiwanie w FB - FBC - Pytania i odpowiedzi
  • Rejestracja

wyszukiwanie w FB

+1 głos
Wyszukiwanie FBC niestety często daje zbyt dużo wyników, których nie da się posortować w jakiś przydatny sposób. Na przykład wpisujemy Balzer Oswald jako twórca i mamy 66 wyników, które na przykład chciałabym zobaczyć w porządku alfabetycznym. Czy jest taka możliwość?

Natomiast wyszukiwanie czasopism w FBC oraz w poszczególnych bibliotekach cyfrowych (poza WBC, która ma przejrzystą listę) nie jest proste. Często wpisanie w pole wyszukaj daje tysiące dziwnych odpowiedzi zamiast tytułu, który wpisujemy. Trzeba szukać przez kolekcję czasopisma, listę publikacji itp, czego przeciętny użytkownik często nie wie i się zniechęca.

Wpisanie na przykład w JBC  - Gazeta Lwowska daje odpowiedź mylącą, bo z ponad 36 tysięcy wyników co prawda trzecią pozycją jest Gazeta Lwowska, ale nie wiedzieć czemu są to numery z wyrwanego ze struktury rocznika 1882, a przecież w JBC jest cała "Gazeta Lwowska" od 1811 do 1939 i tę dopiero można odnaleźć jak się wpisze w kolekcję czasopisma to zapytanie.

Ponieważ w bibliotekach cyfrowych będzie coraz więcej czasopism obawiam się coraz większych kłopotów z wyszukiwaniem. Czy na poziomie FBC dałoby się coś z tym zrobić, czy każda biblioteka cyfrowa musi sama tworzyć coś w rodzaju listy czasopim, jak WBC?

Barbara Maresz
pytanie zadane 10 lutego 2013 w Federacja Bibliotek Cyfrowych przez użytkownika niezalogowany
    

1 odpowiedź

0 głosów
Pracujemy w tej chwili nad nowym mechanizmem wyszukiwania zarówno na poziomie poszczególnych bibliotek cyfrowych (tych dLibrowych), jak i na poziomie FBC. Sortowanie wyników to jedna z opcji którą chcielibyśmy docelowo udostępnić. Na poziomie FBC planujemy też wsparcie dla wyszukiwania czasopism rozproszonych po poszczególnych bibliotekach cyfrowych. Być może uda się pierwszą postać tej funkcji udostępnić do końca tego roku.

Co do przykładu, który podała Pani w JBC, sytuacja wydaje sie bardzo dziwna. Wygląda na to, że element grupujący poszczególne wydania Gazety Lwowskiej nie jest publikacja grupową, ale publikacją usuniętą - do zobaczenia np. tutaj: http://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/docmetadata?id=46760&tab=3. Stąd też wyniki wyszukiwania nie grupują się tak jak powinny.
odpowiedź 13 lutego 2013 przez użytkownika Marcin Werla (2,060)
Masowe ładowanie do publikacji niegrupowych
...