3.227.208.0abc

Dlaczego w zbiorach bibliotek cyfrowych jest tak dużo starych gazet? - FBC - Pytania i odpowiedzi
  • Rejestracja

Dlaczego w zbiorach bibliotek cyfrowych jest tak dużo starych gazet?

0 głosów
Wydaje mi się, że w zbiorach polskich bibliotek cyfrowych dominują stare gazety. Dlaczego nie ma większego udziału innych typów zbiorów?
pytanie zadane 8 lutego 2013 w Funkcjonowanie bibliotek cyfrowych przez użytkownika niezalogowany
    

3 odpowiedzi

0 głosów
Gazety są ciekawsze z historycznego punktu widzenia, zwłaszcza te o tematyce regionalnej. Trzeba również pamiętać, że papier gazetowy jest mniej wytrzymały a format niektórych gazet utrudnia ich przechowywanie przez co szybciej ulegają zniszczeniu.
odpowiedź 8 lutego 2013 przez użytkownika agnieszka (140)
Właśnie piszę pracę magisterską na podstawie czasopism z okresu II Rzeczypospolitej . Ta digitalizacja czasopism jest dla mnie zbawienna , nie muszę jeżdzić do bibliotek aby cokolwiek znaleźć na temat ... większość znajduję w Cyfrowej Bibliotece .
Przeglądając gazety z tamtego okresu są one tak delikatne ,ze przy oglądaniu trzeba uważać ,aby ich  nie zniszczyć  (co nie jest zbyt trudne)
Dziś nie mogłam wejść do Biblioteki Cyfrowej i bardzo mnie to martwi , nie mogłam szukać materiałów . Mam nadzieję ,że jutro będzie lepiej .
0 głosów
Czasopisma są najbardziej zagrożone — to częsty powód przeprowadzania digitalizacji tych zasobów właśnie teraz. Niemniej dla ogółu społeczeńśtwa inne rodzaje zbiorów są bardziej atrakcyjne, z czego zdajemy sobie sprawę i takie też staramy się wprowadzać. Ostatnio w JBC wprowadzamy także współczesne publikacje, jednak ze względu na ograniczenia prawne możemy udostępniać je jedynie na wewnętrznych terminalach biblioteki.

Z drugiej strony: czasopism jest po prostu dużo — tak, czy tak będą stanowić większość.
odpowiedź 8 lutego 2013 przez użytkownika Bartłomiej Siedlarz (760)
+2 głosów
Bo znakomicie robią statystyki

;)

 

relis
odpowiedź 13 lutego 2013 przez użytkownika niezalogowany
...