3.235.85.115abc

Publikacje dostępne w kilku formatach - nowa funkcja w dLibrze? - FBC - Pytania i odpowiedzi
  • Rejestracja

Publikacje dostępne w kilku formatach - nowa funkcja w dLibrze?

+5 głosów
Witam.

Poddaję pod rozwagę funkcję polegającą na tym, że jedna publikacja może być dostępna pod kilkoma postaciami. Np. może być do wyświetlenia w DjVu, PDF oraz ePUB. To redaktor wprowadzałby wszystkie możliwe formaty w jakich dostępna jest publikacja. Zatem redaktor sterowałby tym co widzi użytkownik, czyli czy publikacja jest tylko dostępna w PDF, czy może jeszcze w innym formacie.

 

Co sądzicie?
pytanie zadane 3 stycznia 2013 w nowe funkcje przez użytkownika admin (230)
zmienione kategorie 3 stycznia 2013 przez użytkownika admin
    

3 odpowiedzi

+1 głos
Funkcja taka byłaby nie do przecenienia. Wciąż mam (i chyba nie tylko ja) dylemat - umieścić on-line DjVu czy PDF? Zawsze podczas digitalizowania generuję obydwa, a w planach mam także ePub. Nie wspominając o tym, że takie rozwiązanie zwiększyłoby elastyczność dLibry, która to cecha jest zawsze wielce pożądana.
odpowiedź 6 lutego 2013 przez użytkownika Olek Trembowiecki (300)
0 głosów
Ja uważam, że w dzisiejszych czasach udostępnianie publikacji w wielu formatach jest konieczne i powinno być standardem  Zresztą tak zaczyna się już dziać. Liczące się księgarnie internetowe nie mogą sobie już pozwolić na to aby dostarczać książki tylko w jednym formacie, bo wypadną z rynku. Oczywiście BC to nie księgarnie i nie wszystkie publikacje dostępne w polskich BC da się przekonwertować na inne formaty, zwłaszcza mobilne ale nie możemy traktować wszystkich publikacji tak samo jakby były z jednego worka. W tych przypadkach gdzie to ma sens wieloformatowość jest niezbędna.
odpowiedź 6 lutego 2013 przez użytkownika Tomasz Kalota (720)
edycja 7 lutego 2013 przez użytkownika Tomasz Kalota
+1 głos

Ponieważ to pytanie również i do mnie, odpowiadam - drogi adminie, kimkolwiek jesteś, ja sądzę, że to było już wielokrotnie podnoszone i dyskutowane (że TAK, na TAK, jak najbardziej trzeba, chcemy, etc), zarówno na forum B 2.0 a wzmianki na forum dLibrowym - juz od jakichś 6 lat i przynamniej jednej konferencji PBC. Stosowne linki:

http://dlibra.psnc.pl/index.php?option=com_joomlaboard&Itemid=86&func=view&id=625&catid=8

"3. Czy widzicie możliwość stworzenia w dLibrze "równoległej" prezentacji tekstowej opublikowanego dzieła do podglądu przez czytelników?"

odp. Marcina Werli "Planujemy wsparcie dla obsługi kilku formatów jednej publikacji (np. TIFF, DjVu, HTML?). Jak to będzie to będzie można się zastanowić nad równoczesną prezentacją tych postaci. Ale tutaj pewnie znowu konieczne będzie dedykowane wsparcie dla poszczególnych formatów - zwłaszcza jeżeli np. przewinięcie w dół jednego postaci miałoby powodować to samo w drugiej."

http://forum.biblioteka20.pl/viewtopic.php?t=394 i dalsze posty w wątku

plus jak pamiętam dyskusje na FB, G+, etc

A ten wpis w drugiej części (od zrzutów  Gutenberga i Wolnych Lektur) odrobine wzburzył komentujących. 

Niestety idea jednego pliku jako kontenera treści od dawna nie wystarcza na te czasy.

relis

odpowiedź 7 lutego 2013 przez użytkownika niezalogowany
Dla wyjaśnienia: Pytania admina to pytania w sumie testowe, które pozostały z czasów kiedy kolega TP konfigurował usługę. Ale skoro wzbudziły dyskusję, to nie będziemy ich usuwać :)
To się cieszę, że nie będziecie usuwać tych odpowiedzi, bo one nie są testowe ;). Są jak najbardziej poważne.

relis
...