3.227.208.0abc

Typ zasobu w Europeanie - mapowanie z atrybutu DC z dLibry - FBC - Pytania i odpowiedzi
  • Rejestracja

Typ zasobu w Europeanie - mapowanie z atrybutu DC z dLibry

0 głosów
Witam,

W Europeanie można filtrować wyniki wyszukiwania, np.:
You can also filter your search results:
    By media type - will display only objects of a selected media type (images, text, video, sound or 3D).
[http://www.europeana.eu/portal/usingeuropeana_search.html]

Zastanawiam sie, jak jast rozpoznawany typ zasobu, jeśli w opisie Dublin Core w rekordzie dLibry użyto tylko określeń węższych, np. śpiewnik, odezwa, pieśń, kalendarz?

Typ zasobu "pieśń" mógłby być zarówno "text" jak i "sound".

W RCIN zdecydowaliśmy się na opis podwójny - określeniem szerszym (jednym w powyższych 5ciu) oraz węższym. Jednak wtedy statystyki dLibry wg atrybutu nie spełniają swojej roli, i nie informują prawidłowo o procentowym udziale poszczególnych typów. Chyba żadna inna biblioteka cyfrowa nie stosuje podwójnych określeń zasobu. Planujemy zrezygnowac z terminu szerszego - ale stąd moje pytanie: jak Europeana klasyfikuje rekord do jednego z pięciu określeń ogólnych typu zasobu?

Pozdrawiam

Joanna Mroczek (administrator RCIN)
pytanie zadane 6 maja 2014 w Europeana przez użytkownika Joanna Mroczek (180)
    

1 odpowiedź

0 głosów
Klasyfikacja jest realizowana po stronie FBC, przed przekazaniem danych do Europeany. Jest oparta na utrzymywanej przez nas tabeli z mapowaniami i zdajemy sobie sprawę, że czasem może to prowadzić do błędów, ale niestety nie ma innej opcji w kontekście masowego przekazywania danych do Europeany.

Pomysł o którym Pani napisała można w sumie usprawnić poprzez zrobienie osobnych pól na węższą i szerszą klasyfikację. Wtedy statystyki będą  liczone osobno, a konfigurując odpowiednio mapowanie można komplet danych przekazać do FBC. My, o ile zostaniemy poinformowani o takim rozwiązaniu, możemy wykorzystać to szersze typowanie w trakcie przygotowywania danych do Europeany.
odpowiedź 8 sierpnia 2014 przez użytkownika Marcin Werla (2,060)
...