3.238.132.168abc

Pobieranie publikacji dostępnych tylko przez maszynę wirtualną Javy - FBC - Pytania i odpowiedzi
  • Rejestracja

Pobieranie publikacji dostępnych tylko przez maszynę wirtualną Javy

0 głosów
W niektórych bibliotekach (głównie Chełmskiej, częściowo Rzeszowskiej) część publikacji dostępna jest wyłącznie poprzez maszynę wirtualną Javy, inne tak jak zwykle przez wtyczkę przeglądarki, mimo że w obu przypadkach "substratem" są pliki DJVu. Nie ma to związku z prawami autorskimi. Dostęp przez maszynę wirtualną Javy nie pozwala na pobranie publikacji z poziomu maszyny, nie jest dostępna opcja pobierania w pasku po lewej stronie (czy też z użyciem odpowiedniego URL), a wreszcie nie jest generowana warstwa tekstowa, a maszyna nie pozwala zaznaczać tekstu tak jak przeglądarka DJVU. Jedynym sposobem wydaje się wyciąganie plików DJVU z cache przeglądarki, ale to fatalne rozwiązanie.

Proszę o wyjaśnienie, skąd ta sytuacja i co można zrobić, aby problem rozwiązać.

Dostęp normalny: http://cyfrowa.chbp.chelm.pl/dlibra/doccontent?id=10011&dirids=1

Tylko Java: http://cyfrowa.chbp.chelm.pl/dlibra/doccontent?id=10411&dirids=1
pytanie zadane 2 maja 2014 w Funkcjonowanie bibliotek cyfrowych przez użytkownika niezalogowany
    

1 odpowiedź

0 głosów
Wygląda na to, że w tej chwili podane przez Pana linki nie działają, więc trudno mi odpowiedzieć na 100%, ale generalnie jeżeli nie ma opcji zmiany sposobu wyświetlania na inny niż Java i nie ma opcji pobrania treści obiektu jako ZIP (w menu na stronie z metadanymi), to znaczy że obsługa biblioteki cyfrowej zdecydowała się zabezpieczyć publikację przed kopiowaniem. Najlepiej rozwiać te wątpliwości kontaktując się bezpośrednio z daną biblioteką.
odpowiedź 8 sierpnia 2014 przez użytkownika Marcin Werla (2,060)
Niestety, prawdopodobnie w tej chwili w bibliotece chełmskiej (jak i w kilku innych) trwają wakacyjne prace administracyjne i serwer jest wyłączony.

Zasobami w ten sposób "chronionymi" są m.in. dzieła Mickiewicza czy Reymonta, które z pewnością znajdują się w public domain. Nie można przez to wykorzystać ich np. na Wikiźródłach. Bardzo dziwne.
...