18.208.126.130abc

POLSKI SERWIS Z39.50 - FBC - Pytania i odpowiedzi
  • Rejestracja

POLSKI SERWIS Z39.50

0 głosów
Dygresja techniczna - wypowiadam się znowu w formie pytania, bo mam wrażenie, że dla komentarzy gorzej działają powiadomienia mejlowe.

Jeśli - jak się obawiam - nie ma w Polsce ani jednego publicznie dostępnego serwisu Z39.50, to strona nie ma chyba racji bytu.

Swoją drogą nie rozumiem, dlaczego Biblioteka Kongresu może obsługiwać kwerendy Z39.50 z całego świata, a Biblioteka Narodowa nie może tego robić przynajmniej dla kwerend z Polski.

Nie rozumiem też obaw innych bibliotek przed upublicznieniem swoich serwerów Z39.50 - czy kiedykolwiek jakikolwiek serwer został przeciążony kwerendami?
związane z odpowiedzią na: POLSKI SERWIS Z39.50
pytanie zadane 17 września 2013 w Funkcjonowanie bibliotek cyfrowych przez użytkownika Janusz S. Bień (430)
    

1 odpowiedź

+1 głos
Wydaje mi się, że w publikacji "T. Wolniewicz, Koszt popularności katalogów bibliotecznych w Polsce, mat. konf. Infobazy 2005." (ale być może w publikacji "T. Wolniewicz, Katalogi wirtualne na przykładzie polskiej wyszukiwarki KaRo, mat. konf. Rola katalogu centralnego NUKAT w kształtowaniu społeczeństwa wiedzy w Polsce (2008)") była mowa o tym, że biblioteki przyłączone do KaRo czasem doświadczają takich przeciążeń, ale z tego co pamiętam to była mowa o tym że bardziej problemem jest liczba maksymalnych równoczesnych sesji Z39.50 jakie w ramach licencji obsługuje dany system biblioteczny, niż faktyczne problemy wydajnościowe. Efekt w każdym bądź razie był taki, że p. Wolniewicz zdecydował się żeby w KaRo wszystkie biblioteki były domyślnie odznaczone i czytelnik musi wprost wskazać katalogi, z których chce pobrać dane. Wcześniej zdaje się było tak, że domyślnie wszystkie biblioteki były zaznaczone.

Tylko to dość stare publikacje, więc po pierwsze mogę źle pamiętać ;) a po drugie jest szansa że teraz modele licencjonownia wyglądają już trochę inaczej.
odpowiedź 18 września 2013 przez użytkownika Marcin Werla (2,060)
Jeszcze tylko dodam, że na stronie głównej KaRo widać przy niektórych bibliotekach czerwony wykrzyknik, a jak się na niego najedzie to podane są przyczyny problemów typu "Serwer odrzuca połączenia" lub "Serwer blokuje dostęp".
Czy yazproxy nie rozwiązuje takich problemów?
...